Nikaragua Kahveleri

Kuzey Nikaragua’daki San Juan del Rio Coco bölgesinde beş topluluğu kapsayan UCA SJRC, çiftçilerin karlı ve çevreye duyarlı kahve üretmelerine yardımcı olmak amacıyla faaliyet göstermektedir.

UCA SJRC, bölgede 370’den fazla küçük üreticiyi temsil eden 8 kooperatiften oluşan bir birliktir. Bu 8 kooperatif, üyelerinin kahve kalitesini daha iyi kontrol etmelerine ve daha iyi fiyatlara erişmelerine yardımcı olabilmek için 1993 yılında bir araya gelmiş ve adını bölgeden geçen büyük bir nehir olan Rio Coco’dan almıştır. Tarım toplulukları olarak Rio Coco, bölge için hayati bir su kaynağı. Bu nehir suları kahve yetiştiriciliği ve hasat sonrası işlemler için gerekli su kaynağı olduğundan çok önemseniyor.

Hasat ve Hasat Sonrası

Kirazlar elle seçilip toplanır. Çoğu çiftçinin küçük arazileri olduğu için (ortalama 2,8 hektar), çiftlikteki emeğin çoğu aile üyeleri tarafından tamamlanmaktadır.

Hasattan sonra çiftçiler, kazara toplanmış olabilecek alt şeritleri veya olmamışları çıkarmak için kirazları yıkar. Böylece hasar veya diğer görünür kusurları olan kirazları çıkarmak için görsel bir inceleme yaparlar. Kiraz daha sonra hamur haline getirilir ve fermente edilir. UCA SJRC üyelerinin yaklaşık yarısının kendi yıkama üniteleri var. Bu üyeler, kendi tesislerine sahip olmayan komşularına değirmenlerini kiralamaktadır.

Fermantasyondan sonra, çiftçiler ve aileleri kahveleri bir görsel kusur için ikinci kez inceler. Onlar inceledikçe, kurutmanın ilk aşamaları başlar.

Kahve bölgelerinin nemli iklimi kahvenin iyi kurutulmasını zorlaştırır. Bu sebeple ıslak kahveleri çiftçiler, kurutma ve kalite kontrol tesislerine sahip olan San Juan del Rio Coco kasabasına getiriyorlar. UCA SJRC tesisinde, son kurutma büyük bir verandada gerçekleştiriliyor. Kahveyi hangi alt kooperatifin teslim ettiğini detaylandıran etiketlerle lotlar izleniyor ve böylece izlenebilir bir sistem işletiliyor. Kurutulduktan sonra kahvenin kalitesini ve kaynağını belirleyen grain pro’lu çuvallara konularak depoda saklanır.

Strictly High Grown (SHG), kahvenin yetiştirildiği rakımı belirtir. Bir kahvenin SHG olarak kabul edilebilmesi için deniz seviyesinden 1.200 metre veya daha yüksekte yetiştirilmesi gerekir. Daha yüksek rakım ve daha düşük sıcaklıklar, kahve meyvesinin daha yavaş olgunlaşarak daha yoğun bir çekirdek oluşturduğu anlamına gelir.

Avrupa Hazırlık (EP)

EP, Avrupa Hazırlığı anlamına gelir. Yeşil kahve çekirdeğinin kusurlu veya yabancı maddelerden arındırmak amacıyla yapılan kontrolle ayıklandığı anlamına gelir.

Nikaragua’da kahve

Nikaragua, Orta Amerika kahvesinin en ünlü üreticisi olmayabilir, ancak büyük bir potansiyele sahip. Ülke, “los lagos y los volanes” (göller ve volkanlar) ülkesi olarak bilinir ve çok az kişinin duyduğu veya deneyimlediği birçok kahve yetiştirme “cebi” vardır. Ülkedeki birçok üretici, yeni çeşitler ve işleme yöntemlerini deniyor ve bu da onu izlemek için özel bir menşe haline getiriyor.

Bugün Nikaragua’daki birçok kahve üreticisi, geniş bir hizmet, destek ve fırsat yelpazesi sunan kooperatifler tarafından canlandırılıyor. 3.000 topraksız işçinin toprak haklarını kazandığı “El Acuerdo de las Tunas” ın adlı çiftçilerin toplu eylemi, bireysel çiftçilerin savunuculuğundan çok daha etkili bir geniş çaplı değişimi hayata geçirebildi.

Nikaragua’daki kooperatifler ve çiftçi dernekleri, ülkedeki kahve üreticilerinin büyük bir kısmını kapsıyor ve kaderlerini kendi ellerine alıyorlar. Kooperatifler ve çiftçi dernekleri, kaliteye önem vererek ve uluslararası özel kahve endüstrisini hedefleyerek, üyelerinin, çiftçilerin çiftliklerine yatırım yapmaya ve iyileştirmeye devam etmelerini sağlamaya çalışıyor.

Büyük ve orta ölçekli (10+ hektar) çiftlikler de Nikaragua’nın kahve ortamında önemli bir yere sahiptir. Bu çiftliklerin çoğu aynı zamanda sosyal ve çevresel konulara öncelik vermiş ve hem yetiştirme hem de hasat sonrası seviyelerde kalite iyileştirmeleri üzerinde çalışmaktadır.

Çiftçiler çoğunlukla kahveyi kendi çiftliklerinde işleyecek ve çoğu zaman kahve güneş altında büyük kurutma teraslarında kurutulacak.

Kavurma ve Demleme

Nicaragua San Juan Del Rio Coco, düşük asidite ve dengeli gövde yapısı, yetiştiği bölge şartları gereği kakao ve tatlı his bırakan profiliyle özellikle espresso için ideal olduğunu düşündüğümüz bir çekirdek. Kavurmalara genellikle “omni” yaklaştığımızdan dolayı kavurma esnasında espressoya özel bir varyasyon geliştirmedik. Onun yerine kahvenin demlenme esnasında en ideal çözünmeyi sağlayacağı bir profille kavurduk. Bu şekilde fındıksı, esmer şeker, kakao, çikolata tatları hissedebileceğiniz bir kahve profilini espressoda da alabilirsiniz. Yani ne acı ne ekşi olmayan tatlarda… Demlemelerde bir nebze tropik meyve hissi ortala 85 derecelik suyla demlendiğinde gayet net. Daha yüksek ısılarda ya da otomatik filtre makinelerinde de acımsı ya da ekşimsi olmayan dengeli ve gövdeli bir tat sunuyor. Türk kahvesi ve moka potta ise çikolata hissi tavan yapıyor ve bize göre espresso, mokapot ve türk kahvesinde harika bir deneyim. Güzel ve mutlu günlerde içiniz…

Coffee Grade:SHG EP FTO
Farm/Coop/Station:UCA San Juan del Rio Coco
Varietal:Bourbon, Catuai, Caturra, Maragogype
Processing:Full washed
Altitude:900 to 1,300 meters above sea level
Owner:370+ farmers working with UCA San Juan del Rio Coco
Subregion/Town:San Juan del Rio Coco
Region:Madriz
Farm Size:2.8 hectares on average
Bag Size: 69kg GrainPro
Certifications:FTO
Harvest Months:December – March

Ham Madde Veritabanı: Del Rio Coco

Bir cevap yazın