Guatemala Huehuetenango La Providencia

Finca La Providencia, Huehuetenango departmanının San Pedro Necta bölgesinde yer almaktadır. Çiftlik, deniz seviyesinden 1.300 ila 1.600 metre yüksekliğinde ve 96 hektarlık genişlikte bir arazidir. Çiftlikte ağırlıklı olarak Caturra ve Catuai ile küçük bir kısmında Pacamara cinsi Arabica kahve ağaçları vardır.

Çiftlik sahibi Victor Hugo Anzueto, çiftliğinde sıkı bir kalite politikası takip ediyor. Çiftlik, özel kahve üretimi için yalnızca olgun vişneyi seçmek için 120 kadar yetenekli toplayıcı istihdam ediyor. Girişteki gözetmen, kiraz haznesine atılmadan önce her torbayı kontrol eder. Olgunlaşmamış kirazlar ortaya çıkarsa, toplayıcı onu daha ayrıntılı bir şekilde sıralayana kadar yeşil yemişler çuvala konmuyor.

Olgun kahve kirazı, çiftliğin Penagos yumuşatma makinesinde yumuşatılır ki yıkama esnasında kabuklar ve kahve çekirdeği hasar görmeden kolayca ayrılsın. Penagos, suyu koruyan bir eko-hamur (yumuşatma) makinesidir. Tipik yıkama işlemi, tüm müsilajı gidermek için fermantasyonu ve kapsamlı yıkamayı içerirken, Penagos makinesi, müsilajın çoğunu sürtünmeyle giderebilir ve su kullanımını %95’e kadar azaltır.

Hamur haline getirildikten sonra kiraz, temiz suda yıkanır (geleneksel tam yıkamalı işlemede toplam su kullanımının bir kısmı) ve daha sonra çiftliğin verandalarında muhtelif malzemelere ince tabakalar halinde serilir. İki gün sonra, ideal nem içeriğine ulaşması için mekanik bir kurutmaya aktarılır.

Guatemala’da Kahve

Guatemala, muhteşem kahveler üreten bölgelere ve koşullara sahiptir. Dünya çapında en lezzetli kahve üreticisi olarak saygı görüyor. Bu kahveleri piyasaya sürmek için birkaç istisnai ülke içi ortaklarla çalışmaktan gurur duyuyoruz.

Guatemala kahve endüstrisi, 2010 yılında Latin Amerika’da Coffee Leaf Rust’ın (CLR) ortaya çıkmasıyla büyük bir gerileme yaşadı. Salgın 2012’de zirveye ulaştı. Sonrasında bu pas hastalığıyla mücadele ile yeniden verimli bir döneme girildi. Şimdilerde CLR, bazı çiftlikleri etkilemeye devam etse de Guatemala yüksek kaliteli, rekor kıran kahveler üretmeye devam ediyor. Guatemala Cup of Excellence yarışması da kaliteyi olumlu etkiledi. Bize bakan diğer yönüyleyse bu gelişmeler sebebiyle bu ham kahve fiyatları rekor seviyelere çıkmış oldu.

Guatemala’da üretilen kahvenin kalitesi, sektördeki üreticilerinin çeşitliliği nedeniyle genel olarak artıyor. Yüksek rakımlarda olağanüstü kahve üreten daha fazla sayıda küçük çiftçi var. Kooperatifler, çoğu küçük çiftçiye daha çekici hale geliyor çünkü çiftçilere tarım ve işleme faaliyetlerini iyileştirmek için finansman ve başka destek sağlıyorlar ve sık sık kiraz için aracılardan daha yüksek fiyatlar sunabiliyorlar. Birçok kooperatif, çiftçi üyeler için kalite geliştirme eğitimi başlattı ve üyelerin kahvelerini uzmanlık alanı olarak pazarlamalarına yardımcı olma konusunda daha ustalaşıyor.

İşin Kavurma ve Demleme Kısmı

Guatemala La Providencia, çilek, vanilya, tropik meyve ve bir miktar sütlü çikolata hissi bırakan, günün her saatinde hafif, parlak ve ekşi olmayan dengeli tadıyla fark yaratan bir kahve. Özellikle filtre ve manuel demlemelerde gerçekten etkileyici. Yüksek ısılarda yapılan demlemelerde karamelize olmadan ve fazla çözünme sorunlarına neden olmadan gövdeli demlenebilir. Bu tolerasyonu varken, düşük ısılarda yapılan demlemelerde de daha meyvemsi ve parlak tatlar almamızı sağlayacak ve düşük çözünme hatası vermeyen bir kahvedir. Bu geniş demleme opsiyon aralığı, isterseniz bir çay demliğinde demleseniz de iyi bir kahve içmenizi sağlar. Sözün kısası profesyonel ya da ev baristaları ya da nitelikli kahveyle yeni tanışanlar için aynı derecede güzel bir kahve deneyimi yaşatıyor.

Coffee Grade:FW SHB EP
Farm/Coop/Station:Finca La Providencia
Varietal:Catuaí, Caturra
Processing:Full washed
Altitude:1,300 to 1,600 meters above sea level
Owner:Victor Hugo Anzueto
Subregion/Town:San Pedro Necta
Region:Huehuetenango

Ham Madde Veritabanı: Huehuetenango

Bir cevap yazın