SCA 2020 Covid-19 Küresel Salgını Güncesi

KÜRESEL SALGINI GÜNCESİ

Specialty Coffee Association (SCA – Dünya Nitelikli Kahve Birliği) tarafından her iki haftada bir yapılan son kahve gelişmelerine kısa bir genel bakış olan “Recap”te geçtiğimiz hafta COVİD-19 küresel salgının nitelikli kahve sektörüne ilişkin verdiği zararlar ve ileriye dönük etkileri konu edildi.

COVID-19 salgını kahve endüstrisi üzerinde yıkıcı bir etkiye sebep oldu. Dünyanın dört bir yanında, kafeler, kavurma / perakendeciler ve fabrikalar, virüsün yayılmasını hafifletmek için devlet tarafından zorunlu tutulan kapanışlardan büyük ölçüde etkilendi. Pandeminin küresel tedarik zincirleri üzerindeki tam etkisini anlamamızsa zaman alacak. Virüsün kahve yetiştiren ülkelerde ortaya çıkması nedeniyle gelişmeleri büyük bir endişeyle izliyoruz. Birçok işletme, sektörlerimizdeki hizmet emeğinin güvencesiz konumunu vurgulayarak kapılarını kapatmaya veya sınırlı bir kapasitede çalışmaya zorlanmaktadır. Bu hepimiz için eşi görülmemiş bir durum, ama biz toplulukların birbirlerini desteklemek ve seslerini duyurmak için bir araya gelme biçiminden duyduk. Önümüzdeki haftalarda SCA, bu krize karşı bu topluluk tepkilerini toplamak ve yükseltmek için çalışacağını duyurdu.

Önemli katılım alan ticari fuarlar ve SCA etkinlikleri erteleniyor. SCA kısa süre önce Varşova Dünya Kahve Şampiyonası ve Avustralya’daki Melbourne Dünya Kahve Şampiyonası da dahil olmak üzere World of Coffee Warsaw’ın ertelendiğini duyurdu. Re: co Sempozyumu ve bu Nisan ABD’de Portland Oregon’da yapılması planlanan Specialty Coffee Fuarı da ertelenmeyi bekliyor. ABD Federal ve Oregon eyalet hükümetinden gelen çelişkili talimatlar SCA’yı ve bu olayları her yıl yasal olarak mümkün kılan iş ortaklarını zor durumda bıraktı. Bu yazının kaleme alınması sonrasındaki anlık gelişmeler SCA inter sayfasında duyrulmakta. Kaynaklar ve sık sorulan soruların cevapları için lütfen sca.coffee/covid19 adresini ziyaret edin. Durum ilerledikçe SCA bu sayfayı ve SSS’yi güncellemeye devam edecektir.

Virüsün yayılmasını ve dünyadaki topluluklar üzerindeki etkisini hafifletmek için şirketler, kuruluşlar ve işletmeler kahve tedarik zincirinin sürdürülebilirliği konusunda gayret göstermektedir. 13 Mart’ta World Coffee Research (Dünya Kahve Araştırma) dünya çapında milyonlarca insanın günlük olarak tükettiği ana tür olan Arabica kahvesinin, dünyadaki en az genetik çeşitlilik gösteren başlıca mahsul türleri olduğunu doğrulayan bir çalışma yayınladı. Çalışma, Coffea Arabica’nın muhtemelen 10,000 ila 20,000 yıl önce tek bir bitkiden geldiğini ve Arabica’nın genetik çeşitliliğinin daha önce düşünüldüğünden bile daha düşük olduğunu gösteren kesin kanıtlar sağladığını doğruladı. Sonuçlar ayrıca, dünyadaki kahve yetiştirme programlarında, Coffea ailesindeki ilgili türlere benzeyen son yaklaşımların, önündeki zorlukları karşılamak için gereken genetik çeşitliliği tanıtmanın en iyi yolu olduğunu doğrulamaktadır.

Kolombiya hükümeti yeni başlatılan bir kahve stabilizasyon fonuna yaklaşık 64 milyon dolar yatırım yapacak. Fon, yetiştiricilerin hasatlarından önce bir yıla kadar önceden belirlenmiş bir piyasa fiyatına kilitlenmesine izin vererek C (Merkezi-Rayiç) pazar fiyatı ile üretim maliyeti arasındaki boşluğu doldurmak için kullanılacak. Kolombiya Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla’ya göre, bu durum çiftçilerin fiyat dalgalanmaları konusunda endişelenmeden mümkün olan en iyi kahveyi yetiştirmeye odaklanmalarını sağlayacak.

ABD’de normal öğütülmüş kahvenin lider markası Folgers, 1850 Kahve markasında blockchain teknolojisini benimsedi. Tüketiciler, bir QR kodu ile paketlenen ürünlerin üzerindeki kodu tarayarak her kutudaki kahveyi araştırabilecek ve izleyebilecekler. Uygulama, kahve üreticilerini tedarik zincirindeki diğer insanlarla buluşturacak çözümler sunan ilk uygulama değil. Yine Amerikan iFinca ve Just Coffee Co. Şirketleri, tüketicilerin kahve yolculuğunu izlemelerine yardımcı olmak için blockchain teknolojisini de kullanıyor. Folger’ın Farmer Connect’i benimsemesi, daha önce özel olarak daha küçük özel kahvelerle ilişkilendirilmiş bir izlenebilirlik seviyesi benimseyen büyük endüstri oyuncularının çarpıcı bir örneği. Folger bu girişimde teknoloji devi IBM ile “Thank My Farmer (Benim Çiftçim)” uygulamasından (application) destek alıyor. Esasen ülkemizde Molecule Coffee gibi nitelikli kahve açısından “izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik” kavramlarını önemseyen işletme ve şirketler de kendi imkân ve yöntemleriyle bu şeffaflığı sağlama gayretinde. Web sitemizdeki tüm bilgilendirme ve tanımlamaları bu sebeple sizlere iletmeye çalışıyoruz.

Konuya ilişkin bu açıklamalara kendi izlenimlerimizi bir başka yazıda paylaşacağız. Sağlıcakla ve şimdilik evde kalın.

Bir cevap yazın